Dopłaty finansowe dla singli

Wbrew powszechnie panującej opinii, że banki niezbyt chętnie udzielają kredytów osobom samotnym, to jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Dopłaty finansowe dla singli są dość popularne, a co więcej, takie osoby mogą starać się także o kredyt hipoteczny w ramach programu “Mieszkanie dla Młodych”.

Samotne osoby wydają się odgrywać coraz większą rolę jako klienci instytucji bankowych. Część z nich posiada dochody, które wystarczają na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i nabycie własnego mieszkania. Krajowe banki dodają coraz częściej, że podobnymi procedurami kredytowymi są obejmowane zarówno osoby w związkach małżeńskich, jak i osoby samotne.

W opinii banku najważniejszym czynnikiem decydującym o przyznaniu pomocy finansowej jest uzyskiwany dochód. Stan cywilny dla banków natomiast coraz częściej odgrywa już mniejszą rolę. Pod tym względem małżonkowie zdają się jednak mieć przewagę, gdyż w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny ich dochody po prostu są sumowane. Dlatego też osoba samotna będąca kredytobiorcą musi posiadać nieco lepszy status materialny.

Kredyty hipoteczne dla singli coraz częściej pojawiają się w ofertach placówek bankowych. Osoby samotne także mają więc szansę na dopłatę finansową na cel mieszkaniowy. Warto dodać, że obecnie coraz mniejsza liczba banków wymaga od singli obowiązkowego ubezpieczania kredytu. Jeszcze do niedawna natomiast status osoby samotnej niejako obligował do wykupienia polisy.

Zgodnie z nowymi zasadami udzielania kredytów, wraz z 1 stycznia 2014 roku osoby samotne straciły możliwość ubiegania się o tak zwane dopłaty odsetkowe. Jednak single zostały zakwalifikowane do nowego programu rządowego “Mieszkania dla Młodych”. Co więcej, osobom samotnym mają przysługiwać właściwie takie same dotacje, jak małżeństwom nie wychowującym dzieci.

Chociaż zdolność kredytowa osób samotnych na ogół jest nieco mniejsza niż w przypadku małżeństw, to jednak single także mogą liczyć na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach. Jest to związane między innymi z tym, że osoby samotne ponoszą mniejsze koszty własnego utrzymania, na dodatek odchodzą koszty wiążące się z drugą osobą – dlatego ich szanse się wyrównują.